Centrum pro výzkum ve veřejném prostoru při GAVU Cheb


Pomník lékaře Galluse Hochbergera v Karlových Varech

Seidan Tomáš

Časové údaje
1890

Umístění
Karlovy Vary, Mlýnské nábř. 574/7, vnitřní nádvoří LD Sadový pramen, původně střelnice na Steinbergu v místech dnešních Alžbětiných lázní,

Souřadnice
12.879435, 50.227078

Popis

Pomník s bustou významného karlovarského lázeňského lékaře De Galluse Erasma Floriana Rittera von Hochbergera (1803 - 1901) od pražského sochaře Tomáše Seidana z roku 1890 stával původně na pozemcích bývalé střelnice na Steinbergu v místech dnešní budovy Alžbětiných lázní (Lázně V) na severním okraji města. Po zrušení střelnice (1897 prodal Karlsbader Schützenkorps její pozemek městu) byl přenesen na vnitřní nádvoří budovy lázeňského domu Sadový pramen, který provozuje Vojenský lázeňský ústav, jehož stavbu dr. Gallus Hochberger inicioval.

Pomník nechala zřídit na památku svého čestného hejtmana c. k. ostrostřelecká jednota. Gallus Hochberger působil v Karlových Varech od roku 1830 až do své smrti jako praktický lékař, městský fyzik a lázeňský lékař. Čile se účastnil veřejného a politického života, byl členem výboru na zřízení železnice do Karlových Varů, stal se komturem císařsko-rakouského řádu Františka Josefa I., zasloužil se o výstavbu vojenské nemocnice a svým darem tisíci florénů se zasloužil i o vybudování městského chudobince. Zasadil se také o to, že v roce 1846 všechny minerální prameny přešly do vlastnictví města.

Literatura

Památky a příroda Karlovarska

Autor hesla
?

Pomník cara Petra Velikého v Karlových Varech
Pomník cara Petra Velikého v Karlových Varech
Pomník Josefa Františka Smetany v Plzni
Pomník Josefa Františka Smetany v Plzni
Cyril a Metoděj, Třebíč
Cyril a Metoděj, Třebíč
Pomník Theodora Körnera v Karlových Varech
Pomník Theodora Körnera v Karlových Varech